28 серпня 2018 року  зав. відділом землеробства та агрохімії Фурманець Мирослава Григорівна прийняла участь у третьому транскордонному семінарі "Культивування органічних ягід в транскордонних районах України і Білорусії", який відбувся в Регіональному консультаційно-освітньому центрі (РКОЦ) м. Пінськ.

У семінарі взяли участь білоруські та українські фермери,  представники наукових установ та державних адміністрацій. У своєму вступному слові керівник проекту Людмила Єгорівна Совік представила учасникам семінару доповідачів і найбільш досвідчених та успішних фермерів в галузі виробництва ягід. Після цього виступив Василь Стефанович Філіпенко з доповіддю про потенціал Поліського регіону в плані виробництва органічних ягід.

Сергій Васильович Тиновець присвятив свою презентацію культивуванню органічної жимолості та лохини. У своєму виступі він виклав основні аспекти вирощування даних культур: схеми посадки, обробіток ґрунту, догляд за рослинами, основні сорти культур та їх характеристики.

Науковий співробітник проекту Микола Миколайович Безрученок розповів учасникам семінару про хвороби та шкідників лохини та жимолості, а також про методи боротьби з ними, дозволених в органічному виробництві.

Директор РКОЦ в м. Рівне Петро Михайлович Скрипчук присвятив свою доповідь технологіям вирощування органічної малини та суниці. В своїй доповіді він зазначив найважливіші аспекти органічного виробництва даних культур.

З особливостями створення бізнесу з виробництва ягід в Білорусі учасників семінару ознайомив голова фермерського господарства "Синяя птица" Рубан Микола Миколайович.

Запрошений експерт Микола Болеславович Павловський розповів про адаптовані до Поліського регіону ягідних культурах та надав важливі поради з їх вирощування.

Провідний спеціаліст Брестської обласної станції хімізації сільського господарства Ванда Вольдемарівна Побойнєва ознайомила присутніх з агрохімічним обслуговуванням ягідних виробництв у зоні Полісся.

На другий день семінару учасники відвідали ВАТ "Агро-Мотоль" та лабораторію клонування рослин "in vitro" для ознайомлення з практичними аспектами організації ягідника.