Кращими ґрунтами для вирощування картоплі в Рівненській області є дерново-підзолисті, сірі опідзолені, чорноземи опідзолені та чорноземи звичайні.

Залежно від типу ґрунти мають різну родючість. Менш родючими є дерново-підзолисті (вміст гумусу 0,7–1,0%). Сірі та темно-сірі – середньо родючі (вміст 2,4–3,2% гумусу).

Для картоплі найбільш придатні слабо кислі ґрунти (рН – 5,6–6,0). При вищій кислотності ґрунти слід вапнувати. Вносити вапнякові матеріали потрібно під попередники за 3–4 роки до посадки картоплі.

 

Сорт відіграє важливу роль у підвищенні врожайності картоплі, встановлено, що врожаї та валові збори картоплі підвищуються на 20–25% за рахунок використання високоякісного насіннєвого матеріалу нових та перспективних сортів. 

Необхідно вирощувати як мінімум три сорти картоплі різних груп стиглості. Зокрема, якщо весною та у першій половині літа складаються сприятливі погодні умови, то ранні сорти дають досить високий урожай. І навпаки, якщо весна суха та сприятливі умови для вирощування картоплі припадають на другу половину вегетаційного періоду вищу врожайність забезпечують середньостиглі і середньопізні сорти.

Тривале вирощування одного сорту призводить до зниження його продуктивності, втрати якісних показників бульб, стійкості проти хвороб і несприятливих погодних умов. Практично всі сорти картоплі поступово втрачають продуктивність за вирощування без заміни насіннєвого матеріалу. Тому обов’язково необхідно проводити сортооновлення та сортозаміну. Таку роботу необхідно проводити раз в 5–7 років.

Важливе значення для ефективного вирощування картоплі має додержання сівозміни.

Найкращими попередниками для картоплі є зернові: озима пшениця, озиме жито, ячмінь, овес. Її можна також вирощувати після вико-горохо-вівсяних сумішок. Не рекомендується висаджувати картоплю після картоплі. Монокультура картоплі спричиняє погіршення фітосанітарного стану ґрунту внаслідок нагромадження специфічних шкідників та збудників хвороб.

Більшість населення висаджує картоплю по картоплі на невеликих площах, що не дає можливості дотримуватись сівозміни. У такому разі необхідно обов’язково проводити заміну посівного матеріалу, комплексний захист рослин від бур’янів, шкідників та хвороб.

У садивному матеріалі не допускаються бульби уражені сухою та мокрою гнилями, з опіками, удушенням, підморожені, з наростами, роздавлені, з обідраною шкіркою. Бульби не повинні бути дуже пророслими.

Перед посадкою бульби обов’язково перебирають, відбираючи насіннєву фракцію. Краще висаджувати бульби цілими, масою 50–80 г. При нестачі садивного матеріалу або розмноженні дефіцитних сортів бульби можна різати. Доцільно на посадку використовувати і більш дрібні бульби, масою 15–35 г, вирощені на насінницьких посівах, де проведені в повному об’ємі фітосанітарні заходи.

Підживлення картоплі

Мінеральними добривами підживлення проводять лише у випадку, коли їх недостатньо було внесено перед садінням. Вносити сухі добрива рекомендовано перед появою сходів картоплі або після сходів перед обробітком ґрунту. Для цього використовують тільки легкорозчинні добрива (нітроамофоску, амофос та ін.). Після тривалих дощів рослини картоплі підживлюють азотними добривами (аміачною селітрою, сечовиною) з нормою 30–40 кг д.р. на 1 га. Добрива заробляють в ґрунт.

На невеликих ділянках підживлення картоплі можна провести місцевими добривами, які розводять водою у співвідношенні: гноївка – 1:5; сеча – 1:10; курячий послід – 1:10; коров’як – 1:10; попіл – стакан на 1 відро води. На 100 м2 вносять 120–150 л розчину. Внесення вказаної кількості місцевих добрив не має негативного впливу на якість бульб.

Позакореневе підживлення – додатковий захід, який доповнює внесення добрив в ґрунт, а не його заміну, оскільки елементи живлення через листя можуть надходити лише в обмеженій кількості, а потреба у них залишається постійною, незалежно від способу внесення.

Для забезпечення нормального росту і розвитку рослин картоплі застосовують позакореневе підживлення у фазі бутонізації розчином препаратів, що містять комплекс мікроелементів (Нутрівант Плюс, кристалон коричневий, стимовіт та ін.). Можна також використовувати такі комплексні добрива, як Вуксал (N – 7,5–30%, К2О – 15–22%, MgО – 3–4,8%, СаО – 24%) з нормо 3 л/га; Реаком, міндобриво на основі комплексонатів мікроелементів – Со, Cu, Zn, Mn, Mo, B, з нормою витрати 5–7 л/га. До розчину бажано додавати один з регуляторів росту – еколист, потейтін, емістим С та ін. Обприскування картоплі мікроелементами та мікродобривами необхідно поєднувати з обприскуванням рослин проти шкідників і хвороб.

Догляд за картоплею

Догляд передбачає створення сприятливого водно-повітряного і поживного режимів, а також знищення бур’янів, шкідників і хвороб.

В процесі догляду проводять 2–3 досходових обробітки міжрядь і гребенів. В цей період бур’яни проростають і знаходяться в стадії ”білої ниточки”. Послідуючі досходові розпушення проводять з інтервалом 8–10 днів.

Після появи сходів, залежно від погодніх умов, посіви рихлять 2–3 рази. Глибина рихлення визначається станом рослин і ґрунту, погодними умовами. Вологий ґрунт, схильний до ущільнення, розпушується у міжряддях на глибину 14–18 см, а при нестачі вологи на 8–10 см. На легких супіщаних ґрунтах глибина розпушення у міжряддях не повинна перевищувати 10–14 см. При догляді робочі органи регулюють так, щоб за кожен прохід висота гребенів збільшувалася на 2–3 см і одночасно створювалась дрібногрудочкова структура ґрунту. Вчасний догляд за посівами картоплі знищує до 80% бур’янів, а при запізненні, коли з’явились сходи, лише 20 відсотків.

Крім того окремі господарі на присадибних ділянках застосовують та­кий ефективний прийом у боротьбі з бур’янами, як повне присипання сходів картоплі (при висоті менше 6–8 см) шаром ґрунту 2–3 см, застосовуючи підгортачі-розпушувачі різноманітних конструкцій. На 3–4 день з’явля­ються сходи картоплі, а бур’яни гинуть. Такий захід у 2–3 рази знижує засміченість посівів і підвищує врожайність бульб на 25–30 кг з сотки.

Захист від бур’янів, шкідників та хвороб

Сучасні технології вирощування картоплі для боротьби з бур’янами передбачають широке застосування гербіцидів. Гербіциди, які рекомендуються для використання на картоплі в приватному секторі представлені в таблиці 1

Таблиця 1 Перелік гербіцидів, рекомендованих для використання на картоплі

Назва препарату (діюча речовина), фірма, країна

Норма витрати препарату

Шкідливий об’єкт, проти якого обробляється

Строк виходу для виконання ручних робіт

Максимальна кратність обробок

Внесення гербіцидів восени після збирання врожаю попередника

Барклей Галлап 360, в.р.к. (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л), ”Барклей Кемикалз Лтд”, Ірландія

40–60 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні злакові і дводольні бур’яни

7

1

Чистопол, в.р. (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л, у кислотному еквіваленті – 360 г/л), ТОВ ”Презенс”, Україна, виробник – Ф.Мінметалс Женджианг Імпорт енд Експорт Трейдинг Ко., ЛТД., Китай

 

40 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні злакові й дводольні бур’яни

7

1

80 мл / 5 л води / 1 сотку

Багаторічні злакові й дводольні бур’яни

7

1

Клінік, в.р. (ізопропіламінна сіль, 480 г/л) Ф. Нуфарм ГмбХ енд Ко КГ, Австрія

40–60 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні й багаторічні злакові і дводольні бур’яни

7

1

Торнадо, в.р. (ізопропіламінна сіль, 486 г/л) ЗАТ ”Фірма Август”, Росія

40–60 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні й багаторічні злакові і дводольні бур’яни

7

1

Обприскування ґрунту перед появою сходів картоплі

Гезагард 500 FW, к.е. (прометрин, 500 г/л), Ф. Сингента, Швейцарія

30–40 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні дводольні й злакові бур’яни

7

1

Зенкор, в.г. (метрибузин, 700 г/кг), Ф. Байєр Кроп Сайєнс, Німеччина

5–15 г / 5 л води / 1 сотку

Однорічні злакові й дводольні  бур’яни

7

1

Дуал Голд 960 ЄС, к.е. (S метолахлор, 960 г/л), Ф. Сингента, Швейцарія

16 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні злакові й деякі дводольні  бур’яни

15

1

Селефіт, к.с. (прометрин, 500 г/л), ПП ”Хімекс”, Україна

30–40 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні дводольні й злакові бур’яни

7

1

Містраль, в.г. (метрибузин, 700 г/кг), Ф. Файнкемі Швебда ГмбХ, Німеччина

10–30 г / 8 л води / 2 сотки

Однорічні злакові й дводольні  бур’яни

1

Ураган Форте 500 SL в.р.к. (гліфосат у формі кислоти 500 г/л), Ф. Сингента, Швейцарія

15 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні й багаторічні злакові і дводольні бур’яни

7

1

Внесення гербіцидів у період вегетації картоплі

Пантера, к.е. (хізалофоп-Р-тефурил, 40 г/л), Кромптон (Юніроял Кемікал) Регістрейшнс Лімітед, Англія

10 мл / 4–5 л води / 1 сотку

Однорічні злакові бур’яни (у фазі 3–4 листків у бур’янів)

7

1

Селект 120, к.е. (клетодим, 120 г/л), Ф.Арвеста Корпорейшн, США

15 мл / 10 л води / 2,5 сотки

Однорічні злакові бур’яни (при висоті бур’янів 3–5 см)

7

1

Фюзилад Форте 150 ЄС, к.е. (флаузифоп-П-бутил, 150 г/л), Ф. Сингента, Швейцарія

10 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні злакові бур’яни (у фазі 2–4 листків у бур’янів)

7

1

20 мл / 5 л води / 1 сотку

Багаторічні злакові бур’яни (у фазі 4–6 листків у бур’янів до висоти 10–15 см)

7

1

Оберіг, к.е. (хізалофоп-П-етил, 90 г/л), ТОВ ”Презенс”, Україна, виробник – Ф.Мінметалс Женджианг Імпорт енд Експорт Трейдинг Ко., ЛТД., Китай

 

6–9 мл / 5 л води / 1 сотку

Однорічні злакові бур’яни (у фазі 2–4 листків у бур’янів)

7

1

10–15 мл / 5 л води / 1 сотку

Багаторічні злакові бур’яни (при висоті бур’янів 10–15 см)

7

1

 

Картоплі найбільше шкодить колорадський жук. У боротьбі з цим шкідником основним правилом має бути принцип доцільності. Хімічні препарати необхідно застосовувати при перевищенні економічного порога шкодочинності, тобто при заселенні жуком 10% рослин і його чисельності 3–5 шт. на кущ. Обприскування картоплі проти личинок на ранніх сортах проводять, коли ними буде заселено більше 5% рослин з кількістю 10–15 особин на одну рослину. Посіви середньопізніх сортів перший раз обприскують у період масового відродження личинок І–ІІ віку та їхньої чисельності 15–20 особин на кущ, за 15–10% їхнього заселення; другий – при масовому з’явленні жуків літньої генерації у разі заселення 20% рослин.

 Хімічні препарати та норми їхньої витрати для боротьби з колорадським жуком наведено у таблиці 2.

Таблиця 2 Перелік інсектицидів, рекомендованих для використання на картоплі

Назва препарату (діюча речовина), фірма, країна

Норма витрати препарату

Шкідливий об’єкт, проти якого обробляється

Строк виходу для виконання ручних робіт

Максимальна кратність обробок

Актара, 25% в.г. (тіаметоксам, 250 г/кг), Ф. Сингента, Швейцарія

1,4 г / 10 л води

4 л / 1 сотку

Колорадський жук

7

2

6 г / 300 мл води / 30 кг бульб

Колорадський жук, ґрунтові шкідники

7

1

Актара, 240SC, к.с. (тіаметоксам, 250 г/кг), Ф. Сингента, Швейцарія

0,7–0,9 мл / 1 сотку на 3–5 л воли

Колорадський жук

7

2

Аріво, к.е., (циперметрин, 250 г/л) Ф. ФМСі, США

1,5 мл / 10 л води / 1 сотку

Колорадський жук

7

2

Антиколорад, к.с. (іміда­клоприд, 150 г/л + лямб­да-цигалотрин, 50 г/л)

1–1,5 мл / 5 л води

Колорадський жук

10

2

Антижук, з.п. (імідаклоприд, 700 г/кг)

0,45–0,50 г / 3–5 л води

Колорадський жук

3

1

Антижук-Гідро, в.р.к. (імідаклоприд, 200 г/кг)

 

1,5–2 мл / 5 л води

Колорадський жук

3

1

10 мл / 10 кг бульб

Колорадський жук (обробка бульб перед садінням)

3

1

Вантекс, мк.с. (гамма-цигалотрин, 60 г/л), Ф. Доу АгроСаєнсис, Австрія

0,7 мл / 4 л води

Колорадський жук

7

1

Варант 200, в.р.к. (імідаклоприд, 200 г/л), Ф. Кемінова А/С, Данія

1,5 мл / 8 л води / 1 сотку

Колорадський жук

1

Бомбардир, в.г. (імідаклоприд, 700 г/кг)

0,45–0,50 г / 5 л води / 1 сотку

Колорадський жук

3

1

Енжіо 247SC, к.с. (лям­бда-цигалотрин, 6 г/л + тіаметоксам, 141 г/л)

1,8 мл / 5 л води / 1 сотку

Колорадський жук, велика картопляна попелиця

7

2

Конфідор, в.р.к. (імідаклоприд, 20 г/л), Ф. Байєр АГ, Німеччина

1,5 мл / 8 л води / 1 сотку

Колорадський жук

1

1

Каліпсо 480 SC, к.с. (тіаклоприд, 480 г/л), Ф. Байєр КропСаєнс АГ, Німеччина

1 мл / 4–5 л води / 1 сотку

Колорадський жук, попелиці, трипси, совки

5

1

Кораген, к.е. (хлорантраніліпрол, 200 г/л), Ф. ”Дюпон Інтернешнл Оперейшенз Сарл”, Швейцарія

0,5–0,6 мл / 3,5 л води / 1 сотку

Колорадський жук

7

2

Моспілан, р.п. (ацетаміприд, 200 г/кг), Ф. Ніппон Сода Ко., Лтд., Японія

0,25 г / 3–4 л води / 1 сотку

Колорадський жук

5

1

Матадор, к.с. (імідаклоприд, 200 г/л)

10 мл / 10 кг бульб

Колорадський жук (обробка бульб перед садінням)

Матадор Супер, з.п. (манкоцеб, 300 г/кг + імідаклоприд, 200 г/л)

7–8 г / 10 кг бульб

Колорадський жук (обробка бульб перед садінням)

Нуприд 200, к.с. (імідаклоприд, 200 г/л)

1,5–2 мл / 5 л води / 1 сотку

Колорадський жук

3

1

Ратибор, в.р.к. (імідакло­прид, 200 г/л), ТОВ ”Пре­зенс”, Україна, виробник – Дженьдзян Інтер Чайна Імпорт енд Експорт Компані, Лтд., Китай

1,5–2 мл / 3–5 л води / 1 сотку

Колорадський жук

1

1

Регент, 25% к.е. (фіпроніл, 25 г/л), Ф. Байєр КропСаєнс, Німеччина

5–6 мл / 10 л води / 1 сотку

Колорадський жук

7

1

Фастак, к.е. (альфа-циперметрин, 100 г/л), Ф. БАСФАГ, Німеччина

2 мл / 5 л води

Колорадський жук

10

2

Фьюрі, в.е. (зетациперметрин, 100 г/л) Ф. ФМСі, США

0,7 мл / 4 л води / 1 сотку

Колорадський жук

7

2

Конфідор Максі, в.г. (імідаклоприд, 700 г/кг), Ф. Байєр КропСаєнс, Німеччина

0,45–0,50 г / 8 л води / 1 сотку

Колорадський жук

3

1

Танрек, в.р.к. (імідакло­прид, 200 г/л) ЗАТ ”Фірма Август”, Росія

2,5 мл / 10 л води / 1 сотку

Колорадський жук

1

1

Зеніт, в.р.к. (імідаклоприд, 200 г/л), ПП ”Агрохімінвест”, Україна, виробник – ”Санрайз Кемікалз Ко., Лтд.”, Китай

2,5 мл / 3–5 л води

Колорадський жук

1

1

Престиж 290 FS, т.к.с. (імідаклоприд 140 г/л + пенсикурон, 150 г/л), Ф. Байєр КропСаєнс АГ, Німеччина

10 мл / 90 мл води, витрата робочого розчину 100/200 мл / 10 кг бульб

Колорадський жук, ризоктоніоз (обробка бульб перед садінням)

1

Проти колорада (Лідер), в.р.к. (імідаклоприд, 200 г/л), ТОВ Компанія ”Укравіт”, Україна, виробник – Ф. ”Нанджинг Ессенс Файн-Кемікл Ко Лтд.”, Китай

2 мл / 4–5 л води / 1 сотку

Колорадський жук (обприскува­ння в період вегетації)

3

1

Смерть жукам (Вітал, в.р.г.), (імідаклоприд, 700 г/кг), ВАТ Компанія ”Укравіт”, Україна, виробник – Ф. ”Нанджинг Ессенс Файн-Кемікл Ко Лтд.”, Китай

0,7 г / 4–5 л води / 1 сотку

Колорадський жук (обприскува­ння в період вегетації)

3

1

Когінор 200 SL, в.р.к. (імідаклоприд, 200 г/л)

1,5 мл / 8 л води / 1 сотку

Колорадський жук

3

1

 

Фітофтороз залишається найшкодочиннішою хворобою. Втрати залежать від строку прояви хвороби, погодних умов та стійкості сортів картоплі. Чим раніше вона уражає рослини, тим більший недобір урожаю. В окремі роки втрати врожаю картоплі від передчасного відмирання картоплиння досягають 27–40%.

Критичним періодом для спалаху фітофторозу є час бутонізації–цвітіння при змиканні картоплиння в рядках. Захист насаджень розпочинають з комбінованих препаратів, до складу яких входять фунгіциди системно-контактної дії (табл. 3).

Комбінований фунгіцид застосовують не більше двох–трьох разів на сезон. Усі наступні обприскування картоплиння проводять лише фунгіцидами контактної дії. Комбіновані препарати застосовують через 10–14 днів, контактні – через 8–10 днів.

Таблиця 3 Перелік фунгіцидів, рекомендованих для використання на картоплі

Назва препарату (діюча речовина), фірма, країна

Норма витрати препарату

Шкідливий об’єкт, проти якого обробляється

Строк виходу для виконання ручних робіт

Максимальна кратність обробок

Акробат МЦ, з.п. (димето­морф, 90 г/кг + манкоцеб, 600 г/кг), Ф. БАСФ Агро БВ, Німеччина

50 г / 10 л води

Фітофтороз, альтернаріоз

7

3

Танос, в.г. (цимоксаніл, 250 г/кг + фамоксадон, 250 г/кг), Ф. Дюпон де Немур Інтернешнл С.А., Швейцарія

15 г / 10 л води / 2,5 сотки

Фітофтороз, альтернаріоз

7

4

Квадрис 250 SC, к.с. (азоксистробін, 250 г/л), Ф. Сингента, Швейцарія

6 мл / 5 л води / 1 сотку

Фітофтороз, альтернаріоз

5

2

Купроксат, к.с. (сульфат міді триосновний, 345 г/л), Ф. Нуфарм ГмбХ енд Ко КГ, Австрія

80–100 мл / 10 л води,

5 л / 1 сотку

Фітофтороз

14

4

Ридоміл Голд МЦ, 68% WG, в.г. (металаксил-М, 40 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг), Ф. Сингента, Швейцарія

25 г / 5 л води / 1 сотку

Фітофтороз

7

3

Ридоміл Голд МЦ, 68% WР, з.п. (металаксил-М, 40 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг), Ф. Сингента, Швейцарія

60 г / 10 л води,

4 л / 1 сотку

Фітофтороз, макроспоріоз

7

3

Скор, 250 ЕС, к.е. (дифеноконазол, 250 г/л), Ф. Сингента, Швейцарія

5 мл / 5 л води / 1 сотку

Фітофтороз, альтернаріоз

7

2

Тайтл 50, в.г. (цимоксаніл, 250 г/кг + фамоксадон, 250 г/кг), Ф. Дюпон де Немур Інтернешнл, С.А., Швейцарія

15 г / 10 л води / 2,5 сотки

Фітофтороз, альтернаріоз, септоріоз

7

4

Татту, 55% к.е. (манкоцеб, 302 г/л + пропамокарб гідро хлорид, 248 г/л) Ф. Байєр КропСаєнс, Німеччина

60 мл / 10 л води,

5 л / 1 сотку

Фітофтороз, макроспоріоз

7

3

Фітал, в.р.к. (фосфіт алюмінію, 570 г/л + фосфориста кислота, 80 г/л), ПП ”Кемілдайн Агро”, Україна

20 мл / 5 л води / 1 сотку

Фітофтороз, альтернаріоз, макроспоріоз

7

3

Дитан М-45, з.п. (манко­цеб, 800 г/кг), Ф. Доу АгроСайєнсиз, США

20 г / 5 л води / 1 сотку

Фітофтороз, альтернаріоз

7

3

Інфініто 61 SC, 687,5, к.с. (флуоніколід, 62,5 г/л + пропамокарб гідро хлорид, 625 г/л)

15 мл / 5 л води / 1 сотку

Фітофтороз

10

2

Максим 0,25 FS, т.к.с. (флудіоксоніл, 25 г/кг), Ф. Сингента, Швейцарія

0,75

Суха гниль, ри­­зоктоніоз, гель­мінтоспоріоз, звичайна парша, фомоз (обробка бульб перед са­дін­ням або пе­ред закл. на збе­рі­гання за умови просушування)

Метаксил, з.п. (металаксил, 80 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг), ЗАТ ”Фірма ”Август””, Росія

25 г / 5 л води / 1 сотку

Фітофтороз, альтернаріоз

7

3