Погодні умови осені характеризувалися надмірними опадами в період оптимальних термінів сівби озимих зернових культур, що значно ускладнило підготовку ґрунту та сівбу. За вересень випало 155,6 мм опадів, що у три рази перевищило кліматичну норму. Середньодобова температура повітря за місяць становила 11,40 С, що нижче кліматичної норми на 2,30 С.
Жовтень характеризувався помірним зволоженням та підвищеною середньодобовою температурою повітря на 1,80 С порівняно з кліматичною нормою, яка становила 8,20 С.
У листопаді погода була на рівні кліматичної норми. Стабільний перехід середньодобової температури повітря через +50 С відбувся 15 листопада, що на рівні середньо багаторічних показників.
Сума ефективних температур більше 50 С на час припинення осінньої вегетації за оптимальних строків сівби для озимого ріпаку (10-15 серпня) становить 717,80 С, для озимих зернових культур (20-25 вересня) – 313,10 С, що відповідає середнім багаторічним показникам.
Озимі зернові культури
Моніторинг посівів озимих зернових показав, що на дату спостереження вони знаходяться в доброму та задовільному стані.
В цьому році через дощову погоду в основному сівбу озимих зернових культур проводили в допустимі та пізні терміни, тобто у жовтні. Слід відзначити що, за достатньо зволоженого ґрунту та підвищеного температурного режиму отримали дружні сходи.
В основному посіви озимої пшениці заходяться у фазі сходів та на початку кущення, озимого жита – на початку кущення.
Розвиток рослин озимини відповідає середнім багаторічним показникам відповідно до строків сівби.
На даний час умов для загибелі рослин не відмічається. Запаси вуглеводів у вузлах кущення знаходяться на рівні 19-20%, що достатньо для доброї перезимівлі. Проте, в період зимівлі особливої уваги потребують посіви на яких рослини не встигли сформувати вузла кущіння та вторинної кореневої системи. За ускладнення погодних умов можливе пошкодження рослин та зрідження посівів на час відновлення вегетації. Тому рекомендуємо проводити постійний моніторинг таких посівів в період зимівлі.
Озимий ріпак
Обстеження стану посівів ріпаку озимого показало, що вони знаходяться в доброму та задовільному стані. На посівах оптимальних строків сівби (15-25 серпня) сформувались добре розвинені рослини, які мають розетку від 7 до 9 штук листків, діаметр кореневої шийки (0,8-1,1 см), висота рослин 23-28 см, за густоти 48-52 шт./м2.
За сівби з 25 серпня по 10 вересня рослини знаходяться в фазі розетки з 6,4-7,0 штук листків, діаметр кореневої шийки від 0,5-0,6 см, висота рослин від 14 до 16 см, за густоти 44-46 шт./м2. Це свідчить, що рослини озимого ріпаку у цьому році за розвитком знаходяться на рівні середньо багаторічних показників.
В умовах відносно теплої погоди у жовтні та на початку листопада на посівах ріпаку необроблених фунгіцидами активно почали розвиватись такі хвороби як альтернаріоз та фомоз. Ці хвороби за своїм циклом розвитку зимують на рослинах ріпаку та продовжують розвиток одразу ж після відновлення вегетації й настання плюсових температур. Тому необхідно завчасно планувати застосування на таких площах фунгіцидних обробок весною.
Слід також відмітити обов'язковість моніторингу посівів на заселеність мишовидними гризунами, за наявності 3-5 колоній на гектар вони можуть завдати значної шкоди посівам, тому за необхідності нори доцільно обробити родентицидами.
Заступник директора Людмила ЛУКАЩУК